Jednostavni alati za balansiranje treninga, zdrave prehrane i pretrpanog rasporeda
Autor: Sara Sirovec, mag. nutr.

Nemam vremena.
Jedna od najvećih laži današnjice.
I znam da se ta izjava čini kontroverznom jer se objektivno čini kao da stvarno nemamo vremena za ništa. Posao, kuća, briga o obitelji, hobiji, kućni ljubimci…sve to zahtjeva jako puno našeg vremena i truda i na kraju dana čini se kao da nismo napravili ništa jer jednostavno nije bilo vremena.
A je li to stvarno tako?
Na prvu bi sigurno rekli da je.
Ali, vrlo često nismo ni svjesni na što nam sve prolazi vrijeme u danu, a što smo možda mogli izbjeći.
Prvi korak da nešto promijenimo je da osvijestimo kakvo nam je trenutno stanje, što trenutno radimo i kako bi to mogli optimizirati.
Upravo zbog toga, donosim ti 6 koraka za reorganizaciju tvog vremena kako bi pokušala ostvariti sve što želiš, a pritom zadržati zdrav um.
1. ZAPISUJ SVOJ DAN
Kada mi se čini da nemam vremena (a čini mi se gotovo stalno), prvo nastojim osvijestiti kako mi prolaze dani. Što ja to u svojem danu radim da mi se uvijek čini da bi mi trebalo barem 36 sati da sve stignem?
Vrlo jednostavan alat jest prazan komad papira, word dokument ili excel tablica u koju zapisujete sve što ste radili u svakom trenutku svog dana.
Naprimjer:
6:00 - buđenje
6:00 – 7:00 - spremanje i putovanje na posao
7:00 – 15:00 - posao
15:00 – 16:00 - putovanje s posla, kupovina namirnica
…
i tako sve dok ne odete na spavanje.
Važno je zapisati apsolutno svaku aktivnost koju radite, od skrolanja mobitelom, gledanja serije, tuširanja, jedenja i slično.
I tako nekoliko dana u tjednu, potencijalno cijeli tjedan.
2. ANALIZIRAJ SVOJ TJEDAN
Da prvi korak ne bi ostao samo mrtvo slovo na papiru, kad zapišemo cijeli svoj tjedan, odvojimo pola sata za jednu analizu svog dana, odnosno tjedna.
Dobro je vidjeti na koje aktivnosti trošim najviše vremena – mogu li ih ikako skratiti?
Koje aktivnosti radim iz navike – mogu li ih promijeniti?
U kojim aktivnostima uživam – mogu li ih imati više?
Nakon cjelokupne analize, korak broj 3 je planiranje.
3. ISPLANIRAJ SVOJ DAN
Ne moramo isplanirati svaku sekundu svakog dana. Ali dobro je imati na papiru zapisane one glavne obaveze za koje znamo da ćemo morati odraditi u danu.
Posao, plaćanje računa, odvođenje djeteta na gimnastiku i slično.
Na taj način znamo točno kad smo zauzeti i što nam je neodgodivo i vidimo gdje imamo prostora za ubacivanje onih stvari koje želimo raditi ili one u kojima uživamo.

4. DODAJ NOVU NAVIKU/OBAVEZU
Kad na papiru imamo okvirni raspored dana, tada možemo ubacivati ono dodatno čega želimo više u danu.
Ako je to trening, tretirajte trening kao još jednu obavezu za koju znate da vas očekuje 3 puta tjedno. Unaprijed odredite koja će to tri dana biti i zapišite ih u svoj kalendar.
Važno je staviti realna očekivanja, uvrstiti vrijeme potrebno na dolazak/odlazak s treninga, pripremu, pranje robe, slaganje torbe i slično.
Nakon toga, ne moramo previše razmišljati o tome da li nam se ide na trening ili ne jer se on nalazi u našem kalendaru kao obaveza koju jednostavno moramo odraditi.
5. POJEDNOSTAVI PROCESE
Nakon uvrštene želje, dobro se zapitati koliko je to realan plan, a nakon toga mogu li ga nekako pojednostaviti? Mogu li se pripremiti dan ranije da mi bude lakše i da povećam vjerojatnost da ću ostvariti svoj plan za taj dan?
Nemaš sat i pol vremena za trening? Probaj s polusatnim intenzivnijim treninzima.
Nemaš vremena putovati do drugog kraja grada do teretane? Probaj naći teretanu koja ti je blizu doma ili odradi nekoliko kućnih treninga.
Nemaš vremena kuhati svaki dan 2 sata? Isplaniraj jelovnik, pripremi glavne namirnice kao bazu i kroz tjedan samo dodaj nove namirnice na postojeću bazu.
6. ZABORAVI NA PERFEKCIONIZAM
I zadnja točka, ali nikako manje važna, nego dapače, usudila bi se reći, najvažnija.
Objektivno rijetko tko ima vremena sat i pol trenirati u danu i pripremati 3 kuhana obroka uz sve ostale obaveze koje ima. Međutim, sigurna sam da barem većina može odvojiti pola sata 3 dana u tjednu, zamijeniti auto hodanjem u većini svog dana i svaki drugi dan pripremiti kuhani ručak za dva dana.
I to je dovoljno.
Dovoljno da krenemo s nečim. Pa čak i da se zadržimo dulje vrijeme.
Ne treba sve biti savršeno jer ni ne može biti savršeno.
Savršenstvo je ideal kojem težimo, ali kojeg rijetko kad ostvarujemo. Ako ćemo čekati savršene uvjete da se krenemo brinuti o svom zdravlju (ili bilo kojem drugom aspektu) našeg života, nećemo nikad krenuti.
Stajat ćemo na mjestu i čekati da se sve savršeno posloži i usput mrmljati kako je drugima lakše, samo mi nikako ne možemo.
A rijetko kad je tako.
Samo su se drugi zadovoljili s time da budu dovoljno dobri dok mi čekamo savršenstvo koje nikad neće doći.

Ako ti se svidio članak, pretplati se na newsletter i slične korake i smjernica te očekuju svaki drugi tjedan u tvom inboxu.
Veselim se biti dijelom tvoje promjene,
Sara.